O ovome članku

Autor

Volim šarenilo kasina i jebavanje njezinih službenica na hrapavom tepihu.

Euro 2012 – Italija

Talijanska nogometna reprezentacija jedna je od favorita za prolazak grupe C, zajedno sa Hrvatskom i Španjolskom. Jedna je od najuspješnijih nogometnih reprezentacija na svijetu. Osvojili su četiri svjetska i jedno europsko prvenstvo.

Talijani su osvojili četiri naslova svjetskih prvaka, što znači da su od njih uspješniji samo Brazilci koji su bili 5 puta prvaci. Imaju jedno 1. mjesto na Europskom prvenstvu.

SP Njemačka 2006 1. mjesto

1934 godine ugostili su najbolje svjetske reprezentacije, a Italija je u finalu u Rimu pred 45000 gledatelja pobijedila Čehoslovačku. Predvođeni legendarnim Giuseppeom Meazzom na terenu i s Vittoriom Pozzom na čelu stručnog štaba u Francuskoj su 1938. obranili naslov.

1982 – domaćin turnira bila je Španjolska, a na Italiju, pogođenu kladioničarskim skandalom, nitko nije računao.

Nakon što su prvi krug prošli s tri remija, i samo zahvaljujući boljoj gol razlici od Kameruna, u drugom su pokazali svoje pravo lice – pobijedili su i Argentinu i Brazil protiv kojih je posebno raspoložen bio Paolo Rossi, zabivši im tri gola.

U polufinalu je dvama golovima Rossija svladana Poljska, a u završnici na Santiago Bernabeuu Zapadna Njemačka.

Navijači najviše pamte krađu u Južnoj Koreji 2002.

Talijani su u Njemačkoj 2006-e prošli u osminu finala gdje su sretno i spretno izbacili Australce. U četvrtfinalu su s 3:0 pregazili Ukrajinu, a završni okršaj za zlato s Francuzima izborili su herojskom pobjedom nad domaćinom turnira, izborenoj s dva gola u 119. i 121. minuti.

Finale s Tricolorima ušlo je u legendu, a najveći je posao za Lippija i svoje suigrače napravio Marco Materazzi, koji je izjednačio na 1:1, ali i iznudio isključenje Zinedinea Zidanea koje je totalno poremetilo Francuze. Promašaj Trezegueta odveo je Tottija, Pirla, Cannavara, Buffona i ostatak društva među besmrtnike.

U Južnoj Africi 2010. sramotno su ispali u možda i najlakšoj grupi na SP-u sa Paragvajem, Slovačkom i Novim Zelandom. Grupu F otvorili su Italija i Paragvaj. Južnoamerikanci su prvi poveli preko Alcaraza u finišu prvog poluvremena, a Talijani su se u život vratili u 63. minuti kada je De Rossi pogodio iz blizine nakon kornera Pepea.

Umjesto da poprave dojam, drugi nastup Italijana donio je samo novo razočarenje za njihove navijače. U meču protiv totalnog autsajdera Novog Zelanda Lippijeve trupe iznenađujuće su izvukle samo remi. Poveli su Novozelanđani golom Smeltza u sedmoj minuti, a Talijanima je bod donio Iaquinta u 29. iz penala.

U trećem kolu grupe F na Ellis Parku u Johannesburgu odvijala se prava drama. Slovačka je pomalo neočekivano povela protiv Italijana s 2:0, a “Azzurri” su smanjili tek u 81. minutu. U tim trenucima Italiji je bio dovoljan i bod za prolaz – no umjesto novog gola u mreži Slovaka, Kopunek je povisio na 3:1 i bacio u očaj svjetske prvake.

Quagliarella je smanjio na 3:2 u 92. minuti da bi Pepe u 95. promašio gol sa samo pet metara i uništio talijanske snove o obrani naslova. Tako je Slovačka 3:2 pobjedom protiv Italije izborila osminu finala a “Azzurri” prvi put u povijesti zauzeli posljednje mjesto u prvoj fazi takmičenja na svjetskim prvenstvima.

Na zadnjem Europskom Prvenstvu 2008, Italija je ispala od Španjolske u četvrtfinalu nakon slabijeg izvođenja jedanaesteraca, a grupu su prošli sa 4 boda. Na prvom mjestu je bila Nizozemska, dok su iza Italije ostale Rumunjska i Francuska.

Na predstojećem EP, Italija može vratiti Španjolcima za poraz prije 4 godine, a Hrvatima za poraz sa SP 2002.

Oznake: , , , ,